Tynki gipsowe
Gips należy do najstarszych materiałów budowlanych ludzkości. Niezależnie od stylów i trendów w architekturze pozostawał przez wieki innowacyjnym materiałem budowlanym z licznymi możliwościami zastosowania.
Współcześnie gips znajdujemy głównie w materiałach przeznaczonych do wykańczania wnętrz: w płytach gipsowo-kartonowych i tynkach wewnętrznych.
Gips pozyskuje się z dwóch źródeł:
•ze złoży naturalnych
•w procesie odsiarczania spalin w elektrowniach węglowych, jako gips syntetyczny, tzw. REA-Gips.
W jednym i drugim przypadku chodzi o ten sam związek chemiczny, a mianowicie dihidrat siarczanu wapnia CaSO42H2O. Różnica polega na tym, że gips pozyskiwany ze złoży naturalnych zawiera domieszkę innych związków występujących w przyrodzie, które z gipsu należy usunąć, aby ten stał się pełnowartościowym materiałem. Gips syntetyczny natomiast występuje zawsze w czystej postaci.
Gips jest materiałem bardzo przyjaznym dla zdrowia człowieka. Dzięki właściwościom higroskopijnym chłonie we wnętrzach nadmiar wilgoci i oddaje ją, kiedy powietrze staje się zbyt suche. Tym samym reguluje stężenie wilgoci w powietrzu, które staje się najbardziej korzystne dla ludzi. We wnętrzach wykończonych materiałami gipsowymi panuje optymalny klimat.
Cechują się przede wszystkim dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną wyróżniającym się utrzymaniem odpowiedniego mikroklimatu przyjaznego dla człowieka (gips wchłania nadmiar wilgoci, i oddaje ją gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho)
Tynki gipsowe to doskonałe podłoże pod malowanie bądź tapety jak również okładziny ceramiczne. Zaletą tynków gipsowych jest również fakt, że nie odpryskują podczas wiercenia w nich otworów czy wbijaniu gwoździ. Nie można tez zapomnieć o właściwościach ognioodpornych wynikających przede wszystkim ze struktury materiału jakim jest gips. (zawartość cząsteczek wody, które pod działaniem wysokiej temperatury przechodzi w parę wodną co w znaczny sposób spowalnia nagrzewanie się tynku i elementów konstrukcyjnych budynku).
Tynk gipsowy zwiększa izolacyjność termiczną ścian co wpływa niewymiernie na zmniejszenie wydatków na energię cieplną. Należy pamiętać jednak, że gips przy stałym dopływie wilgoci jest rozpuszczalny, dlatego nie stosujemy go do tynków zewnętrznych. Elementy stalowe przy zetknięciu z tynkiem gipsowym ulegają korozji, tak więc wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed przystąpieniem do tynkowania środkami antykorozyjnymi.
